6 maja 2014

Retro w dizajnie

https://www.flickr.com/photos/cubagallery/11645871093Ostatnio trochę zlekceważyłem sztukę na blogu, więc dziś będzie coś dla pasjonatów dizajnu. Ostatnio do mody wraca wszystko co jest vintage. Używa się znowu polaroidów, opakowania produktów się zmieniają na coś bardziej przypominającego lata 50-te, retro jest trendy. Mało kto jednak zna 4 podstawowe style retrospektywnej sztuki.

Zaczynamy od ornamentalnego stylu z lat 1890-1910, który się charakteryzuje asymetrią i dużą dbałością o detale. Mam na myśli Art Nouveau, w Polsce znany jako Secesja - często używany w architekturze, projektach wnętrz i szklanek, spotykany w biżuterii. Kwieciste wzory, skrzydła i delikatne rysy są typowe dla tego stylu.

http://ssava.deviantart.com/art/Art-Nouveau-13-347431365 Kolejny styl ma swoje korzenie w Niemczech. Bauhaus miał motto - funkcja ponad formę. Przez to jest prosty, przejrzysty i przede wszystkim praktyczny. Charakterystyczne są w nim proste linie, geometryczne kształty i grube czcionki. Bardzo w nim lubię żywe kolory.

http://mtvenar.deviantart.com/art/Bauhaus-Art-style-poster-164693658
Każdy, kto zobaczył plakat do filmu Wielki Gatsby powinien skojarzyć ten styl - Art Deco. Tak samo jak Art Nouveau pochodzi z Francji i jest bardzo szczegółowy. Tak jak Bauhaus stawia na geometryczne kształty. Do innych typowych cech należy symetria i wysoki kontrast.

http://posterspy.com/selection-of-glamorous-art-deco-posters/
Ostatni styl to dadaizm, w skrócie Dada. Jest to ruch artystyczny i literacki powstały we Francji. Nazwa Dada została losowo wybrana przez grupę artystów w Zurychu. Ma charakter kolażowo-fotomontażowy. Składa się z wklejonych zdjęć i napisów.

http://megan-nichols-arh3990.blogspot.com/2011/12/all-images-from-artstor.html
Wszystkie te style były rewolucyjne i są wyjątkowe na swój sposób. Jeśli ktoś potrzebuje inspiracji, to warto czasem zajrzeć do przeszłości. Być może znajdzie coś, co mu się spodoba w retro-dizajnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz